Prima Aprilis to jedno z bardziej lubianych świąt przez Polaków. Zwyczajem w ten dzień jest robienie żartów ze znajomych, celowe wprowadzanie w błąd i nabieranie rodziny i przyjaciół. Żarty często można także spotkać w mediach, które tego dnia podają zabawne informacje. Szczegółowe informacje o tym, kiedy jest Prima Aprilis 2021, co to znaczy oraz jaka jest historia święta żartów i kawałów, zamieszczamy poniżej.


Prima Aprilis – co to znaczy i kiedy jest w 2021 roku? Kiedy jest Prima Aprilis 2021? 

Data święta żartów i kawałów jest stała i zawsze wypada w tym samym terminie. Mimo to co roku wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy przypada to nieoficjalne święto. W tym roku, jak i w poprzednich latach, Prima Aprillis wypadnie 1 kwietnia. Tym razem będzie to czwartek. Wiele osób już na kilka dni przed świętem żartów szuka także informacji na temat tego, co to znaczy Prima Aprilis. Z łaciny prima (dies) Aprilis dosłownie oznacza “pierwszy (dzień) kwietnia”.

Prima Aprilis – zwyczaje, obchody i historia święta żartów i kawałów

Tradycją w Prima Aprilis jest robienie żartów i kawałów bliskim osobom oraz celowe wprowadzanie ich w błąd. Tego dnia w wielu mediach pojawiają się także różne żartobliwe informacje. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Prima Aprilis zaczął być populary już w późnym średniowieczu. Choć pochodzenie tego zwyczaju nie jest do końca wyjaśnione, to prawdopodobnie nawiązuje on do dawnych starorzymskich praktyk.

W Polsce z robieniem psikusów przez dzieci w wieku szkolnym związany był w niektórych regionach również 12 marca – dzień św. Grzegorza, patrona uczących się. Obyczaj ten nosił nazwę “gregorianek” lub “gegołów”.