Prokuratura Rejonowa w Pleszewie odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, który miał ukrywać przypadki molestowania seksualnego dzieci w Kościele katolickim. Zawiadomienie w tej sprawie złożyła posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, która opublikowała w mediach społecznościowych uzasadnienie prokuratury.


Zgodnie z opublikowanym zawiadomieniem prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa wobec “stwierdzenia braku znamion czynu zabronionego”. Posłanka Scheuring-Wielgus zawiadomiła prokuraturę w związku z informacjami, że biskup kaliski Edward Janiak, mając wiedzę o molestowaniu seksualnym dzieci przez innych duchownych, nie zawiadomił w tej sprawie organów ścigania. O sprawie zrobiło się bardzo głośno po drugiej produkcji braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”.

“Pamiętacie biskupa Janiaka z filmu braci Sekielskich? To ten, którego Watykan odsunął niedawno od kierowania diecezją kaliską i który ukrywał pedofilów. Prokuratura uznała, że pomimo ukrywania przez biskupa pedofilów nie ma czego badać” – napisała na swoim Twitterze posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. Dołączyła też zdjęcie dokumentu z odmową prokuratury.

Na początku czerwca Stolica Apostolska zdecydowała, że dochodzenie w sprawie tuszowania kościelnej pedofilii przez biskupa Edwarda Janiaka poprowadzi arcybiskup Stanisław Gądecki. Z filmu bracie Sekielskich wynika, że bp Janiak co najmniej od 2016 roku wiedział o tym, że podlegający mu ks. Arkadiusz Hajdasz dopuszczał się molestowania nieletnich, ale nic z tą wiedzą nie zrobił.