Władze niektórych miast mogą uczyć się i brać przykład z decyzji podejmowanych przez Jerzego Łukasza Walczaka, burmistrza Miasta i Gminy Nowe Skalmierzyce, gdzie właśnie trwa… przesadzanie pięciu całych drzew rosnących przy ul. Kolejowej. Rosły w miejscu, gdzie powstanie wjazd na parking.


40 śliw rosnących i zdobiących ul. Kolejową upamiętnia 40-lecie nadania Nowym Skalmierzycom praw miejskich. Tegoroczna budowa parkingu przy tej ulicy na szczęście nie zagrozi żywotowi drzew. Te drzewa nie zostaną wycięte a… w całości przesadzone.

– Choć 5 z nich rośnie w miejscu planowanych wjazdów, nie wytniemy ich. Piękne, właśnie kwitnące śliwy przesadzimy na stadion. Mieliśmy to zrobić w czwartek, 22 kwietnia, ale z przyczyn od nas niezależnych plany te zostały przełożone na później – pisze na swoim profilu FB Jerzy Łukasz Walczak, Burmistrz Miasta i Gminy Nowe Skalmierzyce. – Takie ratowanie drzew nie jest powszechną praktyką, bo kosztuje trochę zachodu, ale warto! W Światowym Dniu Ziemi niech to będzie symbolem naszego skromnego wkładu w ratowanie planety. A akcję nasadzeń drzew, podobnie jak w roku ubiegłym, przeprowadzimy jesienią w okolicy Światowego Dnia Drzewa.

Jak zauważyli mieszkańcy sąsiedniego miasta Kalisz, w Kaliszu drzewa rżnie się na potęgę, o czym świadczą zdjęcia i “wypowiedzi” zamieszczanych na portalach społecznościowych. Najprostszym przykładem są magnolie, które zastąpiły piękne zielone drzewa od lat rosnące przy ul. Kazimierzowskiej w Kaliszu.