Po zeszłorocznych pracach związanych z odnowieniem zewnętrznej części frontowej zabytkowego dworca kolejowego w Nowych Skalmierzycach przyszedł czas na wcześniej zapowiadane stworzenie poczekalni dla podróżnych. Przetarg na to zadanie został ogłoszony w marcu, a przyszły wykonawca na jego realizację będzie miał czas do końca lipca bieżącego roku.

Na powierzchni blisko 100 m2 zaprojektowano poczekalnię, pomieszczenia porządkowo-techniczne oraz sanitarne. Kompleksowy remont zostanie wykonany zgodnie z wymogami konserwatorskimi – ściany zostaną wykonane z cegły, drzwi wewnętrzne – z drewna, posadzki wyłożone gresowymi płytkami, a sufity podwieszone. Poczekalnia ogrzewana będzie elektrycznie przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego. Zakres prac przewiduje także budowę nowego przyłącza wodnokanalizacyjnego. W pomieszczeniu dla podróżnych znajdą się siedziska, tablice informacyjne, w tym jedna dla osób niepełnosprawnych. Wnętrze uzupełnione zostanie o piktogramy, opisy i oznakowania dla osób niedowidzących i niewidomych a także o zapowiadający przyjazdy i odjazdy pociągów megafon. Jego montaż leży w gestii Polskich Linii Kolejowych S.A.

Ten etap modernizacji naszego dworca ucieszy najbardziej osoby regularnie podróżujące koleją. Mimo obecnych ograniczeń w przemieszczaniu się spowodowanych pandemią koronawirusa jestem pewien, że po jej zakończeniu wszyscy podróżujący z przyjemnością będą korzystali z odnowionej poczekalni […] Na to zadanie samorządowi Nowych Skalmierzyc udało się pozyskać dofinansowanie w kwocie prawie czterystu tysięcy złotych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 – powiedział burmistrz Jerzy Łukasz Walczak.