E-recepta już od 8 stycznia przyszłego roku, czyli za 45 dni, zastąpi tradycyjne papierowe recepty, które, poza kilkoma wyjątkami, mają zniknąć z obiegu. Takim wyjątkiem jest np. recepta wystawiona podczas wizyty domowej, o ile lekarz nie ma dostępu do systemu e-zdrowie.


E-recepta – jak działa?

1. Lekarz wystawia e-receptę

2. System e-zdrowie wyśle ci SMS albo e-mail A jeśli nie korzystasz z Internetowego Konta Pacjenta, lekarz da Ci wydruk informacyjny.

3. W aptece możesz:

podać 4-cyfrowy kod i PESEL (twój albo — jeśli kupujesz leki dla innej osoby — jej PESEL), pokazać farmaceucie ekran smartfona z e-receptą, którą system przesłał ci e-mailem, pokazać wydruk informacyjny, tak jak dawniej tradycyjną receptę.

4. Odbierzesz lek… Farmaceuta wyda ci lek na podstawie:

  • kodu z SMS-a i numeru PESEL
  • albo zeskanuje kod kreskowy z e-recepty na smart fonie lub z wydruku informacyjnego.

INTERNETOWE KONTO PACJENTA

To bezpłatna aplikacja internetowa Ministerstwa Zdrowia. Znajdziesz ją na stronie pacjent.gov.pl. Na IKP zobaczysz swoje e- -recepty z informacją o dawkowaniu leków. Sprawdzisz, jakie recepty (także papierowe) zrealizowałeś po 1 stycznia 2019 r. Znajdziesz historię swojego leczenia (od 2008 roku) refundowanego przez NFZ. Masz dostęp do danych swoich dzieci do 18. roku życia. Możesz udostępnić te informacje lekarzowi.

8  ZALET E-RECEPTY

1. OSZCZĘDZA TWÓJ CZAS
E-recepta może być wystawiona – po konsultacji z lekarzem – bez wizyty w gabinecie.

2. JEST WYGODNA
Jeśli przyjmujesz jakiś lek stale, lekarz może wystawić ci e-receptę na cały rok – wykupujesz partię leków, gdy poprzednia ci się skończy. Nie stoisz w kolejce do rejestracji, ani nie narażasz się na kontakt np. z wirusami w sezonie grypowym.

3. KORZYSTNA DLA CHORYCH PRZEWLEKLE
Od 1 stycznia 2019 r. każda zrealizowana przez ciebie recepta, zarówno elektroniczna, jak papierowa, jest rejestrowana w systemie e-zdrowie (P1). Masz do niej dostęp – po zalogowaniu – na twoim IKP na portalu pacjent.gov.pl. Możesz pokazać listę swoich leków lekarzowi. Wypisze takie leki, które nie wchodzą w interakcje.

4. CZYTELNA
Na temat trudności z odczytaniem lekarskiego pisma krążą nawet legendy. Przy e-recepcie takich problemów nie ma.

5. ZAWSZE POD RĘKĄ
Nawet jeśli zgubisz lub zniszczysz wydruk informacyjny, który dostaniesz od lekarza, to e-recepta nadal zostaje w systemie e-zdrowie (P1), dostępna na twoim IKP po zalogowaniu.

6. BEZ ODPISU – BEZ KŁOPOTU
Gdy lekarz przepisuje ci kilka różnych leków, to każdy z nich możesz wykupić w innej aptece i w innym czasie. Nie potrzebujesz przy tym odpisu recepty. Zachowujesz, oczywiście, refundację.

7. Nie musisz realizować jej osobiście Leki z e-recepty może ci wykupić bliska osoba, którą o to poprosisz. Musisz tylko podać jej swój nr PESEL i 4-cyfrowy kod z e-recepty.

8. SPRAWDZISZ DAWKOWANIE

Na e-recepcie sprawdzisz dawkowanie leków przepisanych tobie i twoim dzieciom (do ukończenia przez nie 18. roku życia). Dotyczy to tego rodzica, który zgłaszał dzieci do ubezpieczenia społecznego w ZUS.

PROFIL ZAUFANY KLUCZEM DO TWOJEGO IKP

Profil zaufany możesz założyć sobie online, przez swoje internetowe konto w banku. Jeśli nie korzystasz z bankowości internetowej albo twój bank nie oferuje takiej usługi, możesz taki profil założyć osobiście w urzędzie np. oddziale NFZ, niektórych urzędach gminy, w urzędzie skarbowym lub innym, oznaczonym znakiem PZ (profil zaufany).

5 KROKÓW DO OTRZYMANIA E-RECEPTY pacjent.gov.pl

Na swoje IKP wchodzisz za pośrednictwem strony internetowej www.pacjent.gov.pl. Kliknij „Zaloguj się

2. Wybierz sposób logowania
Musisz wybrać swoją metodę identyfikacji np. poprzez profil zaufany.

3. Wejdź na swoje konto
Kliknij napis „Moje Konto” w prawym górnym rogu ekranu.

4. Wpisz swoje dane kontaktowe
Numer telefonu lub e-mail, albo jedno i drugie.

5. Kliknij „Zapisz”
Od tej chwili będziesz otrzymywać e-recepty w postaci cyfrowej (SMS-a lub e-maila).