Ptasia grypa dotarła do powiatu ostrowskiego. Zaatakowała w Topoli Osiedle w gminie Przygodzice w powiecie ostrowskim. Zarażona hodowla to 38 tysięcy kur niosek w 25 tygodniu nieśności. Powołano zespół kryzysowy pod przewodnictwem Wojewody Wielkopolskiego, który ma spotkać sie dziś rano.


Wielkopolska Izba Rolnicza informuje, że niestety ptasia grypa jest już w Wielkopolsce. – Wirus zaatakował na południu województwa, gdzie skoncentrowane są największe hodowle drobiu Zarażona hodowla znajduje się w miejscowości Topola Osiedle, gmina Przygodzice, powiat Ostrów Wlkp. i dotyczy 38 tys. kur niosek w 25 tyg. nieśności – czytamy na profilu Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Wyznaczono dwie strefy – dla obszaru zagrożonego – 3 kilometry i dla obszaru zapowietrzonego – 10 kilometrów.
Dziś, w piątek 3 stycznia o godz. 9:00, zwołany został powiatowy sztab kryzysowy. Służby weterynaryjne miały wykryć ptasią grypę w Topoli Osiedlu 31 grudnia 2019 roku. Jeszcze wczoraj wieczorem WIR poinformowała, że oficjalny komunikat zostanie wydany po posiedzeniu zespołu kryzysowego.

Ptasia grypa to choroba zakaźna, powszechna u ptaków. Dzieli się na kilkanaście podtypów, ale szczególnie groźne są: H5N1, H7N7, H7N9, H9N2. Te mutacje oznaczają dla ptactwa niemal stuprocentową śmiertelność. Wirus nie stanowi dużego zagrożenia dla ludzi, pod warunkiem przestrzegania zasad higieny.