Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w poniedziałek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na 2020 rok bez deficytu.


  • Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że rząd przyjął budżet na 2020 rok po jego “aktualizacji”.
  • Premier zapewnił, że projekt zakłada programy socjalne, jakie obiecywał rząd, m.in. 500 plus, trzynaste emerytury.
  • Jak wskazał, dzięki uszczelnienia systemu podatkowego możemy przeznaczyć budżet na nasze program.

Projekt budżetu na przyszły rok – tak jak ten wrześniowy – zakłada, że dochody i wydatki państwa będą takie same. Oznacza to, że budżet będzie zrównoważony.

Jestem przekonany, ze jest to najlepszy budżet w ciągu ostatnich 30 lat – mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji po posiedzeniu rządu.

Projekt ustawy budżetowej rząd przyjął wcześniej we wrześniu. Zgodnie jednak z zasadą dyskontynuacji parlament kolejnej kadencji nie może pracować nad projektami, które zostały wniesione w czasie poprzedniego Sejmu i nie zostały uchwalone.

– W obliczu zawirowań, które wokół nas mają miejsce: brexit, spowolnienie w strefie euro, spory handlowe, mogę powiedzieć, że dziś ten stabilny, zrównoważony Budżet 2020 daje nam komfort. Możemy spokojnie patrzeć w przyszłość – mówił na konferencji po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki zapewnił, że projekt zakłada programy socjalne, jakie obiecywał rząd, m.in. 500 plus, trzynaste emerytury.

W tym budżecie znajdują się projekty dla młodych ludzi, czyli bez podatku PIT do 26. roku życia, obniżony PIT z 18 do 17 proc. dla 24 mln ludzi – dodał.

Jak wskazał, dzięki uszczelnienia systemu podatkowego możemy przeznaczyć budżet na nasze programy jak Emerytura Plus czy rozwój dróg. Cała sfera społeczna, bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego jest zabezpieczona w budżecie na 2020 – zapewnił premier.

Szef rządu tłumaczył, że w projekcie budżetu dokonano zmian m.in. zwiększono wydatki na służbę zdrowia.

Źródło: PAP