W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa rząd zdecydował o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych na dwa tygodnie.


Premier Mateusz Morawiecki decyzję o zamknięciu placówek edukacyjnych ogłosił na konferencji prasowej, która trwała w Kancelarii Premiera. Wszystkie szkoły i uniwersytety w Polsce zamknięte na dwa najbliższe tygodnie. Zamykamy też centra kultury, muzea i kina. Mamy 25 potwierdzonych przypadków koronawirusa w kraju ale Niemcy, Francja i Hiszpania to już ok. 1,5 tysiąca zachorowań.

Wyprzedzamy wypadki – mowił premier na konferencji o godz. 10 i wskazał: “To kwarantanna całego społęczeństwa i test na naszą odpowiedzialność”.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że okres ten będzie biegł od poniedziałku, ale już od jutra placówki oświatowe będą niedostępne dla “procesu edukacyjnego”. Jednak ze względu na to, że niektórym rodzicom może być trudno zorganizować opiekę z dnia na dzień, dzieci do końca tygodnia będą mogły zostać pod opieką nauczycieli – tam, gdzie jest to konieczne.

Uczniowie nie będą chodzili do szkół przez co najmniej dwa tygodnie. Rząd postanowił zamknąć również wyższe uczelnie, kina i muzea.

Decyzja zapadała na spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. O 11.30 premier spotka się z prezydentami największych miast i marszałkami województw. Tematem rozmów ma być zagrożenie epidemią koronawirusa.