„Wszystkie ręce na pokład” – hasło to wybrzmiewa w ostatnim czasie bardzo często i ze wszech stron, a kontekst, którego ono dotyczy związany jest z walką z SARS-CoV-2 , groźnym koronawirusem, którego gwałtowne rozprzestrzenianie się po całym świecie przybrało skalę pandemii.


Nasza obecna codzienność to społeczna izolacja: wyludnione ulice i puste place zabaw, zamknięte szkoły, instytucje czy zakłady usługowe, nauka zdalna, praca zdalna (kto może), postoje w wielu fabrykach, limity osób w sklepach, szczególne środki ochrony, zakaz zgromadzeń, wymóg zachowania 2-metrowego dystansu między osobami w przestrzeni publicznej, ograniczenia związane z przemieszczaniem się itd.  – cały szereg profilaktycznych środków zaradczych oraz obostrzeń mających uchronić nas przed zakażeniem.

Póki co jednak ilość osób chorych nie maleje, a szpitale przeżywają prawdziwy Armagedon, będąc na pierwszej linii frontu walki z groźnym wirusem. Potrzeba im więcej pieniędzy, sprzętu, odzieży ochronnej, środków higienicznych…

W obliczu tego rozgrywającego się dziś dramatu okazało się, że potrafimy być solidarni, a łańcuch ludzi dobrej woli jest naprawdę długi. Na apel starosty oraz przewodniczącego rady Powiatu Ostrowskiego o włączenie się w zbiórkę pieniężną na rzecz ostrowskiego szpitala ochoczo odpowiedzieli radni, sołtysi oraz mieszkańcy. Odzew miał również miejsce ze strony przedsiębiorców – wysokie kwoty pieniężne przekazały m.in. firmy Com.40 oraz Tasomix, a firma AutoPartner Garcarek podarowała szpitalowi samochód Mercedes Vito mający służyć jako karetka transportowa dla przewozu krwi, materiału biologicznego oraz dostaw środków ochrony osobistej dla personelu placówki.

Szpital ten, jak również szpital w sąsiednim Kaliszu, samorząd Nowych Skalmierzyc jednogłośną decyzją radnych wsparł kwotami po 10 tys. zł. Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim przeznaczy je na dofinansowanie zakupu materiałów i wyposażenia, a Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu wykorzysta je na zakup urządzenia do kompresji klatki piersiowej.

Z inicjatywą zbiórki rzeczowej dla ostrowskiej placówki wyszedł Klub Sportowy „Pogoń”, który w dniach 30-31 marca gromadził m.in. środki dezynfekcyjne, mydła antybakteryjne, rękawiczki, wodę, okulary i maseczki. Zaś dzień wcześniej, 29 marca,  Klub Motocyklowy Iskra przy pomocy RCKiK zorganizował zbiórkę życiodajnego leku, który zaowocował 13 litrami krwi.

Szerokim echem odbiła się wśród lokalnej społeczności akcja szycia maseczek ochronnych (ponad 25 tysięcy sztuk). Wolontariusze – członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy, harcerze oraz osoby indywidualne – szyli je z materiału własnego bądź dostarczonego im za pośrednictwem Urzędu Gminy przez Starostwo Powiatowe.

Wszystkie gesty hojności oraz pomocy, jakich w ostatnim czasie doświadczyli ci, którzy mierzą się z walką z koronawirusem pokazują, że mamy w sobie wielkie pokłady empatii oraz odpowiedzialności za drugiego człowieka. Wszystkim osobom, organizacjom, instytucjom i firmom, które dołożyły jakąkolwiek cegiełkę w tej walce z serca więc dziękuję. Kłaniam się Państwu w pas życząc, by okazane dobro wróciło w dwójnasób.

– podsumował burmistrz Jerzy Łukasz Walczak.

Zdjęcia: UGiM, KGW z terenu gminy, Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowych Skalmierzycach, Klub Motocyklowy Iskra MC Poland Nowe Skalmierzyce