Już po raz dwudziesty pierwszy odbyło się noworoczne spotkanie samorządowców Powiatu Ostrowskiego. To świecka tradycja w ramach której w Święto Trzech Króli spotykają się ci, którzy działają na rzecz swoich wspólnot lokalnych.


W ideę spotkań samorządowych wpisany jest ich „wędrujący’’ charakter. Co roku odbywają się bowiem w innej gminie Powiatu Ostrowskiego. W tym roku gospodarzem byli Powiat Ostrowski oraz Gmina Sieroszewice.

Spotkanie poprzedziła uroczysta Msza święta w intencji mieszkańców Powiatu Ostrowskiego, w kościele pw. św. Marka Ewangelisty w Rososzycy.

– „Nie wiem czy widać po mnie euforię, że skorzystaliście z naszego zaproszenia i sprawiliście, że czuję się zaszczycony Wasza obecnością’’ – mówił Anatol Piaskowski wójt Sieroszewic witając wszystkich przybyłych na spotkaniu w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Sieroszewicach, której piękna scenografia nawiązywała do Święta.

– „Ksiądz proboszcz mówił w homilii wiele razy o drodze. My wszyscy przebyliśmy drogę, która sprawiła, że jesteśmy tu gdzie jesteśmy. Każda była poprzedzona trudem i wzywaniami, które udało się pokonać i sprawia, że dobrze smakuje sukces. W naszej codzienne pracy potrzebne są takie refleksje, aby oderwać się od automatyzmu czy rutyny‘’ – powiedział Wójt Sieroszewic.

Współgospodarz uroczystości starosta Paweł Rajski podsumowując mijający rok mówił o tych zadaniach inwestycyjnych, które udało się zrealizować w powiecie. Wskazał na kolejne wyremontowane oddziały szpitalne, neurologię i okulistykę jednego dnia oraz rozpoczęcie budowy centralnej sterylizatorni. Podkreślił ok. 20 mln zł przeznaczonych na drogi, dostosowanie bazy oświatowej do wymogów reformy administracyjnej. Przygotowania do rozpoczęcia największej inwestycji, samorządowego „czteromasztowca’’, czyli budowy nowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie.

– ‘’Wszystkie inwestycje są ważne,. Wiele z nich udało się zrealizować dzięki zgodnej współpracy. Właśnie zgoda i umiejętność kompromisu jest naszym znakiem rozpoznawczym. Kompromis to jednak trudna sztuka. Kompromis oznacza, że każda ze stron musi umieć nieco ustąpić po to, by móc zrealizować coś ponad podziałami. Dziękuje radnym za to, że takie kompromisy potrafią wypracować. Myślę, że przy tym nikt nie traci swego charakteru czy wyrazistości, przeciwnie pokazujemy, że prawdziwą wartością jest dla nas wspólnota samorządowa’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Uroczystość w Sieroszewicach zgromadziła ponad 220 gości. W nabożeństwie udział wzięła Marlena Maląg Mister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Licznie pojawiała się reprezentacja parlamentarzystów. Obecna była Senator RP Ewa Matecka. Nie zabrakło posłów na Sejm: Tomasza Ławniczaka, Andrzeja Grzyba, Wiesława Szczepańskiego, Jarosława Urbaniaka, Katarzyny Sójki. Zaproszenie przyjął także Łukasz Mikołajczyk Wojewoda Wielkopolski. Władze samorządowe województwa reprezentował Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego oraz radni wojewódzcy: Andrzej Pichet i Witosław Gibasiewicz. Swoją obecnością uświetnili uroczystość: Krystian Kinastowski Prezydent Kalisza, Krzysztof Nosal Starosta Kaliski, Lech Janicki Starosta Ostrzeszowski, Henryk Zieliński Burmistrz Gminy i Miasto Mikstat. W swoich wystąpieniach goście życzyli przede wszystkim pomyślności, zdrowia oraz funduszy, które zapewnią samorządom rozwój. Chociaż nie zabrakło oryginalnych życzeń czystego powietrza.

W części artystycznej wystąpiła Orkiestra Dęta OŁOBOK z programem świątecznym oraz zespół muzyczny „Nie-grzeczni’’ z repertuarem przebojów rokowych lat 90-tych.

Uroczystość zakończył tradycyjny toast wzniesiony przez przewodniczących rad gmin powiatu Ostrowskiego.

„Wizja, wiara, plan, decyzje i działanie te pięć słów, które wyróżniają każdego lidera życia społecznego – samorządowca. Takim z pewnością jest Starosta Paweł Rajski, który na początku ma wizję i wiarę w to, że marzenia możemy spełniać. Następnie jest doskonały plan, a za nim decyzje i działanie, w które angażowanych jest wiele osób. Starosta skupił wokół siebie ludzi, którzy działają ponad podziałami partyjnymi. Bo zgoda buduje i daje wymierne efekty’’ – powiedział Piotr Walkowski Przewodniczący Rady Powiatu. Życzenia noworoczne i toast wzniósł Rafał Bartnik Przewodniczący Rady Gminy Sieroszewice.

Uroczystość zakończyło spotkanie towarzyskie.

Źródło: Starostwo powiatowe.