Product package boxes and shopping bag in cart with laptop computer which web store shop on screen for online shopping and delivery concept

Od dziś na platformy sprzedażowe nałożono nowy obowiązek – raportowania wykazu sprzedawców. Zmiany w handlu internetowym obejmą także opodatkowanie niektórych transakcji dotyczących przedmiotów używanych. Urzędnicy mają bacznie przyglądać się opłacaniu podatków, wynikających z dochodów ze sprzedaży internetowej.

Zmiany te są konsekwencją wdrożenia przez Polskę unijnej dyrektywy DAC7 dotyczącej e-handlu i najmu przez internet.

Platformy, które umożliwiają internautom wystawianie produktów na sprzedaż, będą musiały prowadzić wykaz sprzedawców. W nim rejestrowane będą kwoty dokonywanych przez nich transakcji – wszystkich. Do tego wykazu dostęp będzie miała skarbówka. Dzięki temu rozwiązaniu urzędnicy będą mogli śledzić dochody uzyskiwane przez sprzedających w internecie, a następnie będą mogli weryfikować czy sprzedający wywiązują się z konieczności opłacania podatków.

Sprzedawcy będą musieli zostać poinformowani o zakresie danych gromadzonych przez administratorów portali. Informacje takie mają znaleźć się np. w zasadach lub regulaminach danego e-sklepu.

Ministerstwo Finansów poinformowało jednak, że obowiązkowi raportowania nie będą podlegać sprzedawcy, którzy w okresie sprawozdawczym wynoszącym rok zawarli mniej niż 30 transakcji sprzedaży towarów lub jeżeli ich łączny przychód ze sprzedaży nie przekroczył 2 tys. euro. Ma to na celu wykluczenie okazjonalnych sprzedaży, które obejmują najczęściej prywatne przedmioty jak ubrania lub książki – tłumaczy Piotr Juszczyk, Doradca Podatkowy.

Nowy podatek

W związku z unijną dyrektywą ustawodawca wprowadził też nowy podatek, który dotyczy osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Jeśli zakupimy używany produkt w internecie, a następnie w ciągu 6 miesięcy od zakupu, sprzedamy ten produkt drożej niż zakupiliśmy, to trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy od uzyskanego zysku.

Przykładowo, jeśli kupiliśmy buty za 500 zł z limitowanej kolekcji, a po tygodniu chcemy je sprzedać za 800 zł, dochód do opodatkowania wyniesie 300 zł. Jednak gdybyśmy te same buty sprzedali po 6 miesiącach liczonych od końca miesiąca zakupu, nie zapłacilibyśmy podatku.