Tylko w Ociążu DK25 zablokowało około 60 ciągników. Podobne blokady rolnicze mają miejsce w całej Polsce. Czego żądają rolnicy? Gdzie odbywają się rolnicze protesty?
Rolnicy blokują drogi – strajk przeciwko Piątce dla zwierząt.
W środę ok. godz. 10.00 rozpoczęły się rolnicze protesty w całej Polsce. Strajk rolników polega na blokowaniu głównych dróg przez kolumny ciągników. Główny powód to projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, zwany także Piątka dla zwierząt lub Piątka Kaczyńskiego.
Blokada DK25 między Ociążem, a Ostrowem Wielkopolskim. Tuż po godz. 10.00 rozpoczął się protest rolników z powiatu Ostrowskiego oraz z Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.
– Piątka dla zwierząt uderzy we wszystkie gospodarstwa. Stracą głównie te najmniejsze ze względu na ograniczania w uboju rytualnym. Obecnie te gospodarstwa produkują wołowinę, ale jak nowe prawe wejdzie w życie, to cena za żywiec wołowy dramatycznie spadnie. Radzą nam, że można się przebranżowić. Ale na co? Produkcję wieprzowiny, jak ASF szaleje? Na zboża, gdzie Ukraina przy lepszych ziemiach i mniejszych wymaganiach niż w UE wygrywa ceną? Na warzywa? Ziemniaki obecnie kupują za nieco ponad 20 gr, a cebulę po 30 groszy. Ta ustawa może doprowadzić do bankructwa tysięcy gospodarstw — mówił naszemu portalowi Info Skalmierzyce, Lider Agro Unii.
– Nowy minister rolnictwa, który jest współautorem piątki dla zwierząt powinien znaleźć się na wozie gnoju, bo tak ludzie na wsi kiedyś traktowali ludzi, którzy szkodzili wsi — dodał Lider.
Kilkanaście minut po 10.00 konwój ponad 60 ciągników wyruszył z Ociąża w stronę Ostrowa Wielkopolskiego. Traktory poruszają się z symboliczną prędkością, zazwyczaj ok. 5 km/h. Z tego powodu przejazd około 16-kilometrowym odcinkiem DK25 może zająć nawet godzinę. Co więcej, rolniczy zamierzają także pokonać drogę powrotną w taki sam sposób, co oznacza paraliż “dwudziestki piątki”.