Tylko w Ociążu DK25 zablokowało około 60 ciągników. Podobne blokady rolnicze mają miejsce w całej Polsce. Czego żądają rolnicy? Gdzie odbywają się rolnicze protesty?


Rolnicy blokują drogi – strajk przeciwko Piątce dla zwierząt.

W środę ok. godz. 10.00 rozpoczęły się rolnicze protesty w całej Polsce. Strajk rolników polega na blokowaniu głównych dróg przez kolumny ciągników. Główny powód to projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, zwany także Piątka dla zwierząt lub Piątka Kaczyńskiego.

Blokada DK25 między Ociążem, a Ostrowem Wielkopolskim. Tuż po godz. 10.00 rozpoczął się protest rolników z powiatu Ostrowskiego oraz z Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.

Piątka dla zwierząt uderzy we wszystkie gospodarstwa. Stracą głównie te najmniejsze ze względu na ograniczania w uboju rytualnym. Obecnie te gospodarstwa produkują wołowinę, ale jak nowe prawe wejdzie w życie, to cena za żywiec wołowy dramatycznie spadnie. Radzą nam, że można się przebranżowić. Ale na co? Produkcję wieprzowiny, jak ASF szaleje? Na zboża, gdzie Ukraina przy lepszych ziemiach i mniejszych wymaganiach niż w UE wygrywa ceną? Na warzywa? Ziemniaki obecnie kupują za nieco ponad 20 gr, a cebulę po 30 groszy. Ta ustawa może doprowadzić do bankructwa tysięcy gospodarstw — mówił naszemu portalowi Info Skalmierzyce, Lider Agro Unii.

Nowy minister rolnictwa, który jest współautorem piątki dla zwierząt powinien znaleźć się na wozie gnoju, bo tak ludzie na wsi kiedyś traktowali ludzi, którzy szkodzili wsi — dodał Lider.

Kilkanaście minut po 10.00 konwój ponad 60 ciągników wyruszył z Ociąża w stronę Ostrowa Wielkopolskiego. Traktory poruszają się z symboliczną prędkością, zazwyczaj ok. 5 km/h. Z tego powodu przejazd około 16-kilometrowym odcinkiem DK25 może zająć nawet godzinę. Co więcej, rolniczy zamierzają także pokonać drogę powrotną w taki sam sposób, co oznacza paraliż “dwudziestki piątki”.