W środę, 18 grudnia br. strażacy z Państwowej Straży Pożarnej mieszkańcy Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Patryk Pera oraz Wojciech Szymczak wyjechali do Albanii, aby przekazać pomoc humanitarną ofiarom trzęsienia ziemi, które nawiedziło ten kraj pod koniec listopada.


Albania poprosiła o wysłanie pomocy w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności – to ten sam mechanizm, w ramach którego Polska udzieliła pomocy Szwecji latem 2018 r., gdy kraj zmagał się z ogromnymi pożarami lasów.

Polscy strażacy wiozą potrzebującym z Albanii 500 łóżek polowych. Zgodnie z decyzją Jacka Sasina – wicepremiera i ministra aktywów państwowych — środki rzeczowe pochodzą z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych i są zgodne z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez Albanię. Minister Mariusz Kamiński zdecydował o utworzeniu czteroosobowej strażackiej grupy, której zadaniem jest transport pomocy do Tirany.

Albania leży w strefie aktywnej sejsmicznie — ostatnie trzęsienie ziemi nawiedziło ten kraj 26 listopada br. nad ranem. W jego wyniku zginęło 50 osób. Podczas transportu polska grupa przejedzie przez Czechy, Austrię, Słowenię, Chorwację i Czarnogórę. Do kraju wróci 22 grudnia 2019 r.