Jeśli myślicie, że widok Falcona 9 nad Polską był niezwykły… to poczekajcie do wieczora! Dziś na naszym niebie dwukrotnie pojawi się linia światła w wykonaniu uwolnionych wczoraj wieczorem satelitów Starlink!


Wieczorem miną 24 godziny od uwolnienia z drugiego stopnia rakiety Falcon 9 kolejnych 60 satelitów grupy Starlink. Poszczególne satelity korzystając ze swoich silników wciąż powoli oddalają się od siebie i wieczorem rozciągną się na dystansie niecałych 100 kilometrów.

Lecące w takiej formacji satelity będą tak blisko siebie, że z perspektywy Ziemi utworzą na niebie jasną, świetlistą linię. Do tej pory obserwowaliśmy coś takiego nad Polską tylko raz… i był to doprawdy oszałamiający widok.

Dziś wieczorem czekają nas dwa takie przeloty:

Pomiędzy 20:22 i 20:30

Pierwszy przelot nastąpi wcześnie na tle wciąż dosyć jasnego nieba. To może stanowić pewną przeszkodę w obserwacjach. W lepszej sytuacji będą mieszkańcy wschodniej Polski, gdzie w tym momencie niebo będzie dużo ciemniejsze niż u ekipy z zachodu.

W tych warunkach świetlista linia przeleci praktycznie przez całe niebo: pojawi się nad jasnym, zachodnim horyzontem i będzie przemieszczać się wzdłuż ekliptyki, przecinając konstelacje Byka, Bliźniąt, Raka, Lwa i Panny. Satelity wlecą w cień naszej planety kilka stopni nad wschodnim horyzontem.

Pomiędzy 21:56 i 22:00

Drugi przelot odbędzie się praktycznie w identycznych warunkach i identycznej trasie co wczorajszy lot Falcona 9.

Linia światła pojawi się na tle zachodzącej konstelacji Oriona, a następnie przeleci do Jednorożca gdzie po chwili zniknie. Choć czas widoczności będzie wynosił zaledwie kilka minut, to satelity będą błyszczeć na tle ciemnego już nieba. Widok będzie obłędny!

Podane na mapkach trasy przelotów są skalkulowane dla centrum kraju i mogą nieznacznie różnić się w różnych częściach Polski. Bądźcie czujni, na pewno teog nie przegapicie!

Do obserwacji nie potrzebujecie żadnych instrumentów optycznych, będą one dobrze widoczne zarówno z trenów wiejskich jak i z miasta! Dzisiejsza okazja jest niepowtarzalna – jutro separacja satelitów będzie już z pewnością dużo większa.

Źródło: Z głową w gwiazdach