Urząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce zakupi kwiaty od sprzedawców. To pokłosie decyzji rządu o zamknięciu cmentarzy na okres Wszystkich Świętych, która oznaczała ogromne straty dla handlarzy.


Branża ogrodnicza nieustannie odnotowuje straty. Na początku z powodu pojawienia się koronawirusa, a teraz gwoździem do trumny dla sprzedawców kwiatów była decyzja o zamknięciu wszystkich cmentarzy w Polsce.

Z pomocą dla przedsiębiorców ruszył Urząd GiM Nowe Skalmierzyce. Magistrat postanowił, że w cenach hurtowych odkupi kwiaty od sprzedawców. Pierwsza partia została zasadzona.

1150 sztuk chryzantem doniczkowych oraz 800 ciętych – taką ilość kwiatów Gmina pozyskała bezpłatnie od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która odkupiła je od producentów i sprzedawców w ramach pomocy finansowej związanej ze skutkami wprowadzonego zakazu wstępu na cmentarze. Chryzantemy doniczkowe ozdobią klomby oraz donice na skwerach, ulicach, przy pomnikach. Akcja będzie kontynuowana również po niedzieli. Wtedy też harcerze będą roznosić cięte chryzantemy po gminnych cmentarzach – na groby zapomniane, nie odwiedzane – informuje Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Jerzy Łukasz Walczak.