W sobotę 6 listopada w sali wiejskiej w Chotowie odbyło się spotkanie dotyczące budowy osiedla mieszkaniowego we wsi Węgry.


Spotkanie zorganizował Sołtys na prośbę mieszkańców wsi Węgry, którzy są mocno zaniepokojeni inwestycją. W spotkaniu nie wziął udziału deweloper oraz inny przedstawiciel Home Bulid sp z.o.o, który ma plan w przyszłości wybudować na działce która obecnie należy do Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna z Śliwnik osiedle domków.

Developer jeszcze nie kupił tego terenu , ale planuje. Złożył wniosek o warunki zabudowy na 64 domy dwurodzinne. Ponad 500 mieszkańców, ponad 250 samochodów. Jedna z ważniejszych obaw mieszkańców przed tą inwestycją to to, że deweloper lub mieszkańcy przyszłego osiedla zablokuje rozwój ich gospodarstw. Nie po to nasze dzieci chodziły do szkół rolniczych, mówi jeden z uczestników spotkania. Nie po to nasze dzieci chodziły do szkół rolniczych uczyli się i chcą dalej inwestować w ziemie na której się wychowali. Uważają, że ta inwestycją zostanie utrudnione rolnictwo w wsi Węgry. Kolejny postulat to kwestia zasilania wody na osiedlu. Już teraz problem jest z ciśnieniem wody na tym terenie. Rolnicy boją sie również realnych problemów z przyszłymi mieszkańcami osiedla.

Urząd nakazał zrobić inwestorowi opinie o uwarunkowaniach środowiskowych na tym etapie tworzone są opinie. Uczestnicy spotkania są sprzeciw tej inwestycji. I zadają pytania jak to wpłynie na środowisko, obecnych rolników itd.

Mieszkańcom wsi, którzy przeprowadzają sie z miasta przeszkadza nie tylko hałas maszyn rolniczych oraz nieprzyjemny zapach obornika wywożonego na pola?

Odgłosy zwierząt, hałas maszyn, nieprzyjemna woń obornika to nieodzowny element produkcji rolniczej, której finalnymi produktami jest to, co zjadasz każdego dnia.