Niewielkie różowe skrzyneczki pojawiają się w kolejnych miastach – w szkołach, urzędach, bibliotekach. Wszędzie tam, gdzie mogą “uratuwać sytuację”. Znajdują się w nich darmowe tampony i podpaski.


Różowe skrzyneczki pojawiają się w szkołach. “Weź, jeśli potrzebujesz” – widnieje na nich napis, zachęcający do skorzystania z ich zawartości. W skrzyneczkach znajdują się darmowe podpaski i tampony. Takie skrzyneczki zawisły już w szkołach, bibliotekach, urzędach. Pomysłodawczynią inicjatywy jest Adrianna Klimaszewska, działaczka fundacji i stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet.

,,Jeśli menstruujecie, pewnie znacie to nerwowe przeszukiwanie wszystkich kieszonek w torebce w poszukiwaniu podpaski. I błagalne szeptanie do koleżanki z nadzieją, że może ona jest przygotowana na krwistą niespodziankę. Bo niech ta rzuci kamieniem, której okres nigdy nie zaskoczył pojawieniem się nie na czas – czytamy na profilu inicjatywy Różowa Skrzyneczka na Facebooku.

,,A teraz wyobraźcie sobie, że menstruujecie i jesteście w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej. Co miesiąc macie wielki żal do ciała, że skazuje Was na dodatkowy wydatek. Regularny, jednorazowy, lądujący po kilku godzinach w śmieciach” – czytamy.

Właśnie z myślą o takich dziewczynach i kobietach powstała ta akcja, która ma na celu walkę z ubóstwem menstruacyjnym.

Różowe skrzyneczki dla dziewczyn w potrzebie

Inicjatywa Różowa Skrzyneczka chce rzetelnej edukacji, walki ze stygmatyzacją i dostępu do bezpłatnych środków higienicznych na czas menstruacji w przestrzeni publicznej naszego kraju. “A dopóki władze naszego żądania nie spełnią, obiecujemy działać oddolnie” – zapewniają na Facebooku inicjatorki przedsięwzięcia. Różowe skrzyneczki pojawiły się już m.in. w Ostrowie Wielkopolskim, Kaliszu, Wrocławiu, Szczecinie i Gdańsku.

Mapka ze wszystkimi lokalizacjami znajduje się TU.