Wielkopolska w sieci zawodów – pod takim hasłem zorganizowana została tegoroczna edycja Nocy Zawodowców – imprezy, która już od kilku lat cieszy się ogromną popularnością wśród uczniów, młodzieży oraz nauczycieli szkół z terenu województwa wielkopolskiego.


To inicjatywa, która ma zainteresować nie tylko młode pokolenie, ale również ich rodziców kształceniem zawodowym oraz zaprezentować szeroki wachlarz możliwości i perspektyw zawodowych będących w zasięgu uczniów. Noc Zawodowców to doskonała okazja ku temu, aby wymieniać doświadczenia, rozmawiać, zadawać pytania. To przestrzeń, w której spotykają się uczniowie, rodzice, nauczyciele, doradcy zawodowi, rzemieślnicy oraz pracodawcy.

Tak też było w tym roku, jednak tym razem wszyscy spotkali się w sieci.

Ta forma była eksperymentalna, jednak już teraz wiemy, że zakończyła się wielkim sukcesem – powiedziała Magdalena Sekura-Nowicka, dyrektor kaliskiego Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego, organizator Nocy Zawodowców – Najważniejsze dla nas jest to, że do udziału i czynnego uczestniczenia w wydarzeniu, od początku do samego końca, udało się przyciągnąć rzesze młodzieży. W trakcie spotkania online w pokoju webinarowym było zarejestrowanych 574 uczestników. Te liczby mówią same za siebie – dodaje dyrektor Centrum. – Była wspaniała interakcja, którą przez cały czas tworzył z młodzieżą zaproszony przez nas do współpracy youtuber Wojtek Kaczmarczyk. To on budował napięcie, to on dzielił się również swoim doświadczeniem z młodzieżą – z entuzjazmem o akcji opowiedziała Magdalena Sekura-Nowicka.

Celem Nocy Zawodowców była promocja szkolnictwa branżowego i technicznego jako szkolnictwa pozytywnego wyboru. I udało się, bo reakcje uczniów były wspaniałe.

Po zakończeniu otrzymaliśmy mnóstwo telefonów oraz maili. Młodzież zachwycona, poczuła ducha rywalizacji, bo tam należało działać szybko. Często liczył się refleks i natychmiastowa reakcja – powiedziała Magdalena Sekura-Nowicka. – Zupełnie tak jak w życiu, bo to od tych młodych ludzi zależy, jakie decyzje zawodowe podejmą, a my poprzez organizowanie takich akcji możemy im w tym po prostu pomóc i ich wesprzeć. Cytuję komentarz jednej z drużyn: ” To był nasz najlepiej spędzony wieczór- z nauką i zabawą oraz integracją” i to chyba jest najlepszą dla nas nagrodą za włożony trud w przygotowanie tej dużej inicjatywy – dodaje Dyrektor Centrum.

Do udziału w Nocy Zawodowców zgłosiło się ponad 90 drużyn, a zakwalifikowało 81 ze szkół z takich miejscowości i powiatów jak Pleszew, Ostrzeszów, Ostrów, Krotoszyn, Kępno, Kalisz oraz innych. Rywalizacji wygrało 30 zgłoszonych przez szkoły drużyn, które wzięły udział w quizie „ZAWODOWY EXPRESS” przygotowanym przez CWRKDiZ w Kaliszu. W sumie, w tej rozgrywce, atrakcyjne nagrody otrzymało aż 150 uczniów i 30 opiekunów w tym z Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach. Natomiast w zabawach towarzyszących całej imprezie: ZAWODOWE ROZDANIE i ZAWODOWY LOS uczestnicy otrzymali 110 upominków.

Podczas wydarzenia uczestnicy mogli również spotkać się na żywo z prowadzącymi znany program USTERKA, braćmi: Adamem i Łukaszem, którzy opowiadali o tym, że warto iść własną drogą i pielęgnować swoje talenty. Również na żywo połączenie nawiązała Pani Dorota Kinal – Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, która pomogła rozegrać jeden z konkursów.

Organizatorem 3.0 edycji kaliskiej Nocy Zawodowców „Wielkopolska w sieci zawodów” było Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu, jednostka organizacyjna Samorządu Województwa Wielkopolskiego, która od 3 lat wspiera rozwój kształcenia zawodowego w Południowej Wielkopolsce. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

Specjalne podziękowania dla uczestników przygotowała na tę okoliczność Pani Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego – Dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznej edycji, mam nadzieję, że każdy z uczestników wyniósł z tego wydarzenia jakąś inspirację, myśl oraz pomysł. Do zobaczenia podczas kolejnej 4. Edycji – podsumowała Pani Marszałek.