W dniu 19 sierpnia około godziny 12:35 Dyżurny SKKP PSP w Ostrowie Wielkopolskim otrzymał zgłoszenie z którego wynikało, iż w budynku wielorodzinnym w Nowych Skalmierzycach przy ul. Kaliskiej w jednym z mieszkać wyczuwalny jest zapach gazu.


Po przybyciu na miejsce zdarzenia dwóch zastępów z PSP Ostrów Wielkopolski oraz jednego zastępu OSP KSRG Skalmierzyce, wykonujący rozpoznanie stwierdzili że na klatce schodowej wyczuwalny jest zapach gazu propan – butan.

Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wejściu do mieszkania, z którego wydobywał się zapach gazu. Strażacy przeprowadzili pomiary i zlokalizowali źródło wycieku z kuchenki gazowej. następnie wynieśli z mieszkania dwie butle z gazem i przewietrzyli wszystkie pomieszczenia, również mieszkania sąsiadujące z mieszkaniem, w którym znaleziono źródło wydobywającego się gazu. Ewakuowano łącznie 24 osoby. – mówi portalowi Info Skalmierzyce mł. kpt. Jakub Frankowski z Państwowej Straży Pożarnej z Ostrowa Wielkopolskiego.

Po przewietrzeniu ratownicy wykonali kolejne pomiary. Przyrządy miernicze nie wykazały zagrożenia. W działaniach ratowniczych udział brały: dwa zastępy PSP Ostrów Wielkopolski, OSP Skalmierzyce  oraz policjanci z komisariatu policji w Nowych Skalmierzycach.