Urząd dofinansuje zakupy zbiorników na wodę opadową dwoma milionami złotych. Chodzi o dofinansowanie zakupu i montażu deszczowni przy obiektach użyteczności publicznej np. przy szkołach — mówi wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.


Biorąc pod uwagę ostatnie lata, kiedy mamy do czynienia z suszą, chcemy w sposób szczególny zwrócić uwagę na to, że trzeba również o tę wodę opadową dbać. Chcemy promować tego typu rozwiązania w Wielkopolsce, to jest na pewno bardzo istotne a w południowej Wielkopolsce przecież w sposób szczególny mamy do czynienia i z suszą i ze stepowieniem terenu. Wicemarszałek Grabowski dodaje, że chodzi także o to, by nauczyć mieszkańców oszczędzania wody i wykorzystywania deszczówki. To pierwszy taki program w Wielkopolsce.

Czy Urząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, zaoferuje w 2020 roku dotacje na zakup i instalację urządzeń do zbierania deszczówki? – zapytaliśmy o to Burmistrza GiM Nowe Skalmierzyce Jerzego Łukasza Walczaka.

 

Uprzejmie informuję, że Tak – odpowiada nam Burmistrz.

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że zasoby wodne w Polsce są niewystarczające. W naszym regionie ten problem jest odczuwalny. Ile mamy wody?

Na świecie jest 1,4 mld km sześc. wody. Zaledwie 2,5 proc. to woda słodka. Pozostała nie nadaje się ani do picia, ani do podlewania roślin. Z tych 2,5 proc. 68 proc. jest zamrożone. Dosłownie, bo stanowi część lodowców. Do picia nadaje się niecałe 1 proc. wszystkich zasobów wody na świecie.

W Polsce na jednego mieszkańca przypada średnio 1600 m sześc. wody pitnej na rok. W okresach suszy ten wskaźnik spada nawet do 1000 m sześc. Dla porównania, na jednego mieszkańca Europy przypada średnio w ciągu roku ok. 4500 m sześc., a na Ziemi ok. 7300 m sześc.

Tak małe zasoby są związane m.in. z położeniem geograficznym. Polska leży na granicy wpływów klimatu oceanicznego i kontynentalnego. Ilość opadów maleje z zachodu na wschód, od oceanu w głąb kontynentu.

Źródło: Radio Poznań