Już niedługo zmieni się czas z letniego na zimowy. Dłużej pośpimy w nocy z 26 na 27 października. Będziemy przestawiać zegarki w niedzielę z godziny trzeciej na drugą.  Przejście na czas zimowy bardzo źle wpływa nasze zdrowie. Jak długo jeszcze będziemy musieli przestawiać zegarki?


Zmiana czasu obowiązuje w kilkudziesięciu krajach świata. W Unii Europejskiej przestawiamy zegary w ostatni weekend października (czas zimowy) i ostatni weekend marca (czas letni). Samo przestawianie zegarków nie jest zbyt uciążliwe, zwłaszcza że wiele urządzeń zmienia godzinę automatycznie. Ogromnym plusem jest też to, że możemy o godzinę dłużej pospać. Jednak dla niektórych dziedzin gospodarki, np. transportu, zmiana czasu jest sporym wyzwaniem. Czasami pociągi stoją godzinę w polu, aby przyjechać na stację punktualnie. Natomiast wiosną podczas zmiany czasu z zimowego na letni przyjeżdżają z godzinnym opóźnieniem. Przestawianie zegarków o godzinę zaburza także nasz rytm dobowy.

Kiedy koniec zmiany czasu?

W marcu 2019 roku Parlament Europejski w Strasburgu podjął decyzję o zakończeniu zmian czasu. Po raz ostatni zegarki przestawimy w 2021 roku. Teraz każde państwo należące do Unii Europejskiej samo zadecyduje czy chce przejść na czas letni czy zimowy. Polska pozostanie przy czasie letnim. Na podobny ruch zdecyduje się większość krajów UE.