Żółty pył pojawił się na karoserii samochodów, widać go na oknach i parapetach. Taki widok od kilku dni mogą obserwować mieszkańcy wielu polskich miejscowości. Czym jest ten żółty pył i skąd się wziął? To, na szczęście, nic, co mogłoby być niebezpieczne. Żółty pył towarzyszyć nam będzie nawet do połowy czerwca.

Żółty pył osiada na samochodach, ale też okna, parapetach i balkonach. To zjawisko nie jest jednak niczym nadzwyczajnym w tej porze roku. Kierowcy na pewno nie będą zachwyceni, że muszą usuwać z aut, szczególnie szyb, żółtą maź, którą wcale nie tak łatwo zetrzeć.

W sieci krąży wiele teorii spiskowych, czym jest tajemniczy żółty pył. Począwszy od trucizny, przez “chemtrailsy”, po piasek znad Sahary. Odpowiedź jest jednak bardziej prosta niż nam się wydaje. Za żółtawe brudzenie aut czy okien odpowiada nie co innego, jak nasza rodzima sosna. Jest to bowiem czas, kiedy to drzewo pyli, o czym na pewno już się przekonali alergicy.

Choć żółty pył może być uciążliwy – szczególnie dla osób uczulonych na pyłki sosny, nie stwarza żadnego zagrożenia dla człowieka. W czasie suchej i bezwietrznej pogody takiego żółtego pyłku może pojawić się sporo. Dodajmy, że okres kwitnienia sosny potrwa do połowy czerwca.