6 czerwca około godziny 16:00 do SKKP PSP w Ostrowie Wielkopolskim wpłynęła informacja o pojawieniu się ognia w mieszkaniu na poddaszu przy ulicy Jana Pawła II w Nowych Skalmierzycach. Z czterokondygnacyjnego bloku mieszkalnego trzeba było ewakuować 2 osoby. Interweniowało 9 zastępów straży pożarnej.

– Na miejsce zadysponowano 9 zastępów straży pożarnej. Po dotarciu pierwszych wozów ustalono, że z okien mieszkania zlokalizowanego na ostatnim piętrze budynku wielorodzinnego wydobywa się dym, zadymiona była również klatka schodowa. W budynku niezwłocznie odłączono energię elektryczną. Strażacy wyposażeni w aparaty ochrony układu oddechowego oraz urządzenia pomiarowe wprowadzili po klatce schodowej jedną linię gaśniczą wody do mieszkania. Działania strażaków polegały także na zabezpieczeniu terenu akcji. Jednocześnie z tymi działaniami prowadzono ewakuację mieszkańców z sąsiadującego mieszkania z ostatniego piętra budynku przy pomocy drabiny ze względu na zbyt duże zadymienie klatki schodowej. Nikt nie został poszkodowany i nie wymagał pomocy medycznej. Część mieszkańców opuściła budynek jeszcze przed przybyciem służb ratowniczych. Jednak pierwsze działania ratownicze, przed przybyciem jednostek straży pożarnej, podjął strażak poza służbą.

W lokalu objętym działaniami panowała bardzo wysoka temperatura oraz duże zadymienie. Po stłumieniu ognia i obniżeniu temperatury panującej wewnątrz przystąpiliśmy do przeszukiwania pomieszczeń pod kątem występowania ewentualnych osób poszkodowanych. Pożar w mieszkaniu przy ul. Jana Pawła II powstał od zwarcia instalacji elektrycznej. Szybka akcja straży pożarnej zapobiegła rozprzestrzenieniu się ognia na pozostałe lokale. W takich sytuacjach najgroźniejsze jest zadymienie, które może się stać przyczyną omdleń, czy nawet utraty przytomności. Tym razem jednak nikt nie odniósł szwanku na zdrowiumówi dla Info Skalmierzyce . bryg. Jacek Chwiłkowski z Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.

Miasto udostępniło mieszkańcom bloku na czas akcji pomieszczenia pobliskiej biblioteki publicznej oraz zapewniło dostęp do wody pitnej. Na miejscu zdarzenia obecni byli przedstawiciele organu do spraw zarządzania kryzysowego na terenie gminy.

W akcji łącznie udział wzięło 9 zastępów straży pożarnych, Policja, Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie energetyczne.